Coraz częściej na światło dzienne wychodzą skrajnie śmiałe oszustwa na ogromną kwotę, dotykające przeciętnego zjadacza chleba. Kiedy kupujesz coś online, zapewne zakładasz, że będzie to w twoim domu za dwa, może trzy dni robocze. A kiedy paczka nie przychodzi już od tygodnia i nie wygląda na to, żeby miała się wkrótce pojawić, zaczynamy się niepokoić. Co powinniśmy zrobić, kiedy towar zakupiony w internecie do nas nie przychodzi?
Sprawdź regulamin sklepu, w którym zamawiasz
Czasami damy się naciągnąć na dropshipping, czyli opłacanie nie samego towaru, ale także pośrednika, który nam go sprowadzi, najczęściej z Chin. Przepłacamy i dostajemy produkt, który niekoniecznie jest zgodny z opisem, ale przynajmniej w końcu do nas dociera. W takim wypadku koniecznie sprawdź regulamin sklepu. Przeważnie jest tam napisane, że przesyłka jest realizowana w przeciągu od czterdziestu do sześćdziesięciu dni, ale może przedłużyć się do stu dwudziestu. Nie sugeruj się tym, że po opłaceniu zamówienia sklep podsuwa Ci, że szacowany czas przesyłki do dwa-trzy dni, bo nie jest to wiążące.
Jak działa kasa z czytnikiem kodów? Jaka jest ceny małych kas fiskalnych?
Skontaktuj się z obsługą klienta
Kiedy zamówienie nie przychodzi, możesz skontaktować się z obsługą klienta. W najlepszym wypadku okaże się, że w dostawie są opóźnienia, ale z jakiegoś powodu nikt nie poinformował klientów o tym, że mogą spodziewać się dowozu towarów później. W najgorszym wyjdzie, że żadnej obsługi klienta nie ma, podany na stronie numer nie istnieje, a na nasze maile odpowiada nam cisza. W takim wypadku mamy już poważny problem, bo wygląda na to, że nie tylko sklep nie istnieje, ale nie mamy możliwości odzyskania naszych pieniędzy. W takim wypadku bowiem zgłoszenie na policję raczej nic nie da.
Zobacz i porównaj: cena kasy fiskalnej online
Odstąp od umowy kupna-sprzedaży
Jeśli sklep działa, ale nie chce z Tobą współpracować, to czas wysłać stosowne pismo. Wielu klientów nie wie, że może odstąpić od umowy i tym samym zrzec się prawa do towaru, który zakupili, a w zamian odzyskać pieniądze. Wzór odstąpienia znajdziesz w internecie. To oficjalny dokument, po którym musi przyjść do Ciebie zwrot pieniędzy. Sklep co prawda może wejść na drogę sądową, ale jest to ryzykowne, kosztowne i czasochłonne, więc przeważnie doczekasz się zwrotu pieniędzy. Dopiero jeśli to nie nastąpi, a kwota była na tyle duża, żeby doszło do przestępstwa, możesz spróbować skontaktować się z policją.